Le Mans 2010: blamáž vozů Peugeot pomohla Audi k dokonalému úspěchu

Letošní 78. ročník náročného závodu 24 hodin v Le Mans měl být (alespoň podle kvalifikace) velkou šancí pro domácí automobilku Peugeot, která nasadila do hlavní kategorie čtyři vozy, které snadno zpacifikovaly choutky německého rivala Audi na zisk pole position. Jenže v tak dlouhém závodě je důležitá především spolehlivost. Rychlost Peugeotů byla působivá, ale s postupujícím časem odpadávaly Peugeoty a Audi vycítilo šanci oplatit Peugeotu těžkou porážku z loňského závodu, kdy zvítězila trojice Würz/Brabham/Gené.

Pro Peugeot, který v klidu kontroloval první hodiny závodu, byl včerejší závod naprostou katastrofou, když do cíle nedojela ani jedna jejich posádka (3x problém s motorem, 1x poškozená vana). Audi v kompletní síle v pohodě ustrážilo trojnásobné vítězství a německá automobilka zažívá v Le Mans zlatou éru, kdy od svého vstupu v 24-hodinovce v Le Mans v roce 1999 zvítězili během 12 let už 9-krát. Pro každého z vítězné posádky Mike Rockenfeller, Timo Bernhard a Romain Dumas znamenal včerejší úspěch premiérové vítězství v Le Mans.

Z českých jezdců se dařilo především Janu Charouzovi (start z 22. místa), který v absolutním pořadí dojel na 7. místě,  (2. ve své třídě LMP2/prototypy/ se šesti koly ztráty na vítěznou trojici Leventis/Watts/Kane). Tomáš Enge dokončil kvůli zdržení s porouchaným vozem až na 22. místě (v kategorii LMGT1/cestovní vozy/ dokončil na 3. místě se ztrátou 20 kol, když v této kategorii dokončily závod pouze 3 vozy).

Výsledky 78. ročníku vytrvalostního závodu 24 hodin v Le Mans, 12.-13. červen 2010:

P.             Jezdec              N°        Stáj/ Vůz                                      Kola       Ztráta
1.    M.Rockenfeller  Timo Bernhard  Romain Dumas 9 Audi Sport North America/Audi 397 -
2.    André Lotterer  Marcel Fässler  Benoît Treluyer 8 Audi Sport Team Joest/Audi 396 1 Kolo
3.    Tom Kristensen  Rinaldo Capello  Allan McNish 7 Audi Sport Team Joest/Audi 394 3 Kola
4.    Soheil Ayari  Didier André  Andrew Meyrick 6 Aim Team OrecaOreca/AIM 369 28 Kol
5.    Nick Leventis  Danny Watts  Jonny Kane 42 Strakka Racing/HPD 367 30 Kol
6.    Harold Primat  Stefan Mücke  Adrián Fernández 007 Aston Martin RacingLola/Aston Martin 365 32 Kol
7.    Mathieu Lahaye  Guillaume Moreau  Jan Charouz 35 Oak RacingPescarolo/Judd 361 36 Kol
8.    Mike Newton Tommy Erdos  Andy Wallace 25 RML Lola/HPD 358 39 Kol
22.

C. Nygaard   Tomáš Enge   Peter Kox

35  Young Driver AMR/Aston Martin 322 86 kol

Závod dokončilo 27 posádek z 55 startujících.

Zdroj: motorelax

16.6.2010 10:5 - kobdzey
kobdzey
jinak naprosty propadak vozu gt1....a Peugeot ma jeste co dohanet, vsadili na rychlost a vratilo se jim to i s urokama...
Le Mans 2010: blamáž vozů Peugeot pomohla Audi k dokonalému úspěchuZ bitvy mezi Audi a Peugeotem sešlo. Francouzská automobilka neměla v cíli ani jednu posádku a spolehlivost vozů Audi přinesla velký triumf, když na pódiu obsadila všechna tři místa.
20:02, 15.04.
20:27, 24.07.
22:55, 14.05.
20:28, 15.04.
20:28, 23.10.
13:43, 18.07.
16:42, 14.06.
19:51, 14.06.