1. den testů na Phillip Islandu, nejrychlejší Bautista

Po třech týdnech odpočinku se v pondělí vrátili na trať jezdci Mistrovství světa Superbike. Na Phillip Islandu byly zahájeny poslední předsezonní testy. Za chladného a větrného počasí byl nejrychlejším jezdcem nováček Ducati Álvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati). Zajel nejlepší čas dne a byl o čtyři desetiny sekundy rychlejší než Alex Lowes (Pata Yamaha Official WorldSBK Team) a Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK).

Bautistův nejlepší čas byl 1 min 30,743 s a možná to je první varování pro ostatní jezdce na startovním roštu. Samozřejmě je otázka, jak rychlý bude čtyřiatřicetiletý španělský jezdec, až dojde na závody. Na motocyklu Superbike strávil teprve sedmý den. Bautista a jeho mechanici se stále ještě soustředí hlavně na to, aby si zvykl na měkčí pneumatiky WSBK.

Pro tým Aruba.it však první den testů nebyl tak úplně jednoduchý. Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati) byl dopoledne i odpoledne ke konci tabulky časů. Stále ještě hledá ideální základní nastavení. Zpočátku měl i nějaké technické problémy a nedokázal jezdit stejně rychle jako jeho týmový kolega. Pro druhý den testů má Davies ještě hodně práce. Je ale třeba připomenout, že se mu obvykle víc daří při závodech, takže výsledek testů nemusí nic podstatného znamenat.

Také další dva motocykly Panigale V4 R, které jsou letos na startovním roštu, pokračovaly v práci na vývoji, jezdci se dál soustředili na poznávaní nového motocyklu. Eugene Laverty (Team Goeleven) se soustředil na základní nastavení a na zlepšení pocitu kontaktu se zadní částí motocyklu. Michael Ruben Rinaldi (BARNI Racing Team) jezdil na australském okruhu poprvé. Soustředil se na nové tlumení Showa.

Jonathan Rea a Leon Haslam (Kawasaki Racing Team WorldSBK) vyjeli ráno na závodní trať poprvé, jejich rychlost byla podobná, den zakončili na třetím a pátém místě. Nový jezdec týmu, který už se plně adaptoval na motocykl ZX-10RR – specifikace pro WSBK, se rozhodl zkoušet výběr pneumatik pro Austrálii, čtyřnásobný mistr světa spadl v desáté zatáčce, ale i tak byl nejrychlejším jezdcem Kawasaki. Také zkoušel nové pneumatiky Pirelli.

Turecký závodník Toprak Razgatlioglu z týmu Puccetti si zvykal na letošní verzi motocyklu ZX-10RR, zajel desátý čas během prvního dne s novým motorem, byl lepší než ostatní jezdci soukromých týmů Kawasaki.

Velmi vyrovnaný výkon podával Alex Lowes, který skončil na druhém místě, byl o  0,403 s pomalejší než Bautista. Jeho týmový kolega Michael van der Mark (Pata Yamaha Official WorldSBK Team) byl v pondělí sedmý. Oba potvrdili dobré výsledky z obou lednových testů. Zdá se, že Yamaha YZF R1 obstojí v konkurenci opravdu dobře.

Další dvě Yamahy na startovním roštu během prvního dne také excelovaly, všechny čtyři motocykly japonského výrobce se dostaly mezi osm nejrychlejších Marco Melandri (GRT Yamaha WorldSBK), zkoušel některá nová řešení, než zítra přikročí k závěrečné fázi jemného ladění. Sandro Cortese (GRT Yamaha WorldSBK) byl osmý – dnes absolvoval své první kola na motocyklu Superbike na Phillip Islandu.

Pondělí bylo plodným dnem i pro motocykly BMW, které měly nový podvozek ve spojení s novou kyvnou vidlicí. Oba jezdci si vytvářeli jistotu ne motocyklu S1000RR. Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team) byl čtvrtý, Markus Reiterberger (BMW Motorrad WorldSBK Team) byl v tabulce devátý. V odpoledních jízdách byl Sykes druhý nejrychlejší. To naznačuje, že by BMW mohlo být připravené bojovat o pódiová umístění hned od začátku.

Po několika měsících různých zvěstí a práce mimo pozornost reportérů jsme konečně mohli vidět v akci tým Moriwaki Althea Honda. Začátek vypadá slibně. Leon Camier skončil těsně za první desítkou na motocyklu, který je stále ještě v počátečním stadiu vývoje.

11. Leon Camier 2 Moriwaki-Althea HONDA Racing Team 1:32,459 1,716 33
12. Jordi Torres 81 Team Pedercini Racing by Global Service Solutions 1:32,679 1,936 42

19. Troy Herfoss 17 Penrite Honda Racing 1:35,475 4,326 13

Bautistův hattrick i v Buriramu, druhý opět ReaÁlvaro Bautista vyhrál i poslední závod v Buiramu. Po startu z pole position si udržel místo v čele a vytvořil si náskok před Jonathanem Reou, vedl až do cíle. V cíli závodu na dvacet kol byl o více než deset sekund před úřadujícím mistrem světa.
12:43, 17.03.
12:35, 17.03.
16:06, 16.03.
10:43, 16.03.
10:38, 16.03.
13:40, 15.03.
13:33, 15.03.
22:15, 14.03.