Vítězem Velké ceny Francie McPhee, druhý Dalla Porta, třetí Canet

John McPhee (Petronas Sprinta Racing) skvělým způsobem vyhrál závod Shark Helmets Grand Prix de France. Jako druhý dojel do cíle Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing). Posledních deseti závodech vyhrálo deset různých jezdců.

Vůbec poprvé se ve třídě Moto3 stalo, že prvních pět závodů sezony vyhrálo pět různých jezdců.

Tony Arbolino (VNE Snipers) bleskově vyrazil z druhé pozice na startovním roštu. Také Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse) předjel Johna McPhee na vjezdu do druhé zatáčky a v 6. zatáčce prvního kola se dostal do čela. Také Sergio Garcia (Estrella Galicia 0,0) byl mezi jezdci vpředu, ale v 7. zatáčce spadl. Další nováček, Filip Salač (Redox PrüstelGP), se naštěstí dokázal úspěšně vyhnout. Potom na výjezdu z 10. zatáčky dostal velký highside Ai Ogura (Honda Team Asia), který startoval ze 3. pozice. Jeho motocykl se vrátil doprostřed trati a dalším jezdcům se naštěstí úspěšně podařilo vyhnout se mu a nikdo do něj nenarazil. Později se ukázalo, že se Ogura zranil, utrpěl zlomeninu pravé ruky a levé nohy.

Vpředu se utvořila skupina sedmi jezdců, v čele stále ještě jel Suzuki, Dalla Porta byl na konci skupiny. Brzy se ale propracoval dopředu za vedoucího japonského jezdce. Na vjezdu do druhé a třetí zatáčky devátého kola se poprvé dostal do vedení Andrea Migno (Bester Capital Dubai), když předjel Suzukiho, ve skupině bylo sedm jezdů na Hondách, jediným zástupcem KTM byl Arón Canet (Sterilgarda Max Racing Team). Suzuki se v poslední zatáčce 9. kola dostal znovu do vedení, zatímco Migno klesl na 4. pozici.

Za vedoucí skupinou na 8. pozici jel Jaume Masiá (Bester Capital Dubai), který startoval z 23. místa. Jeho ztráta na vedoucí skupiny se výrazně snižovala, v 10. kole už byla jen půl sekundy. Do čela se teď dostal Dalla Porta, ale Suzuki ho opět předjel. Jezdci vedoucí skupiny bojovali o pozice. Masiá teď už měl na vedoucího jezdce ztrátu jen necelých dvou sekund. S ním se přibližovali Niccolo Antonelli (SIC58 Squadra Corse), Dennis Foggia (SKY Racing Team VR46) a Kaito Toba (Honda Team Asia).

Masiá potom dostal penalizaci v podobě 2,2 sekund, protože si zkrátil 3. a 4. zatáčku. Zdálo se, že pro něho ten závod víceméně skončil.

V čele byl stále Suzuki, Dalla Porta byl druhý, McPhee se probojoval na třetí pozici. Osm kol před koncem to Suzuki přepálil na vjezdu do 7. zatáčky, vyjel ze stopy, klesl na pátou pozici a ve vedení se teď střídali Dalla Porta a McPhee.

Neštěstí pak postihlo dva jezdce vedoucí skupiny. Suzukimu ujelo zadní kolo na výjezdu ze 3. zatáčky a spadl. Arbolino neměl možnost se vyhnout a také spadl. Závod tím pro ně skončil. McPhee a Dalla Porta vedli o půl sekundy před Mignem. Gabriel Rodrigo (Kömmerling Gresini Moto3) a Canet byli o více než sekundu za nimi. Na konci 18. kola ale už by Migno těsně za vedoucími jezdci. Když do konce zbývala čtyři kola, o vítězství bojovali tři jezdci. Canet měl na ně ztrátu osmi desetin, Kaito Toba zrychlil a dostal se na páté místo.

Tři kola před koncem se najednou vedoucí skupina zvýšila na 12 jezdců,ale do posledního kola vjížděli jako první McPhee a Dalla Porta, hned za nimi byl Toba a Canet. Tato čtveřice měla před ostatními menší náskok. Masiá a Migno se srazili, když mířili do posledního kola. V 9. zatáčce se do vedení dostal Canet, tvrdě předjel Tobu v 11. zatáčce a dostal se na třetí pozici, oba při tom málem spadli. Jako první přejel cílovou čáru McPhee – bylo to jeho první vítězství od závodu v Brně roku 2016. Dalla Porta byl druhý.Třetí místo získal Canet a dostal se do vedení šampionátu, vede o 14 bodů před Dalla Portou.

Rodrigo byl poněkud zklamaný čtvrtým místem, když po celý závod byl ve vedoucí skupině. Také pátý Migno asi toužil po lepším výsledku. Toba byl nespokojený, protože ho Canet svým divokým předjížděním odsunul na 6. pozici.  Celestino Vietti (SKY Racing Team VR46) si tvrdě vybojoval 7. pozici po startu z devatenácté. Kazuki Masaki (BOE Skull Rider Mugen Race) dojel jako osmý – byl to jeho zatím nejlepší letošní výsledek. první desítku doplnili Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP) a Raúl Fernández (Sama Qatar Angel Nieto Team). Masia po penalizaci klesl na 12. pozici.

Darryn Binder (CIP Green Power) si při pádu zlomil ruku, spadli také Marcos Ramírez (Leopard Racing), Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse), Riccardo Rossi (Kömmerling Gresini Moto3) a Alonso Lopez (Estrella Galicia 0,0). Rossi zamířil do zdravotního střediska, tam bylo potvrzeno, že utrpěl otřes mozku a má vykloubené pravé rameno.

McPhee je prvním britským závodníkem, který vyhrál závod Velké ceny od vítězství Cala Crutchlowa v Argentině roku 2018.