F4 v Oscherslebenu: Charouzův tým se dvěma triunfy, David Schumacher na bodech
F4 v Oscherslebenu: Charouzův tým se dvěma triunfy, David Schumacher na bodech Text a foto: Roman Klemm

V Oscherslebenu si odbyla ouverturu sezony 2018 i německá Formule 4. Víkend se stal velkým úspěchem týmu Ralfa Schumachera a Gerharda Ungara z Kerpenu, se kterým od letoška kooperuje i Antonín Charouz: Jednička stáje Lirim Zendeli vyhrál oba sobotní závody, zatímco v neděli triumfoval Brit Oliver Caldwell.

Bez štěstí operoval jediný český pilot v poli, Tom Beckhäuser. Pozicemi 11., 14. a 12. dojel těsně za bodovanými místy.

Kvalifikace

Dvacetiminutové kvalifikační sessions pro 1. a 2. závod se jely v pátek odpoledne. Přesto, že se konaly za rozdílných podmínek, vybojoval obě pole-positions stejný pilot: Zkušený Němec Lirim Zendeli byl jak za sucha, tak i za začínajícího deště nejrychlejší. Za Osmnáctiletým pilotem stáje Ungar-Schumacher-Charouz (US Charouz) se do prvního závodu kvalifikovali jeho týmový kolega Mick Wishofer z Rakouska, teprve šestnáctiletí Brazilec Enzo Fittipaldi (Prema) a Liam Lawson (Van Amersfoort) a Frederik Vesti (Van Amersfoort) se synem bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera, debutujícím Davidem Schumacherem. Čech Tom Beckhäuser, startující rovněž za organizaci US-Charouz, se kvalifikoval po problémech ve volném tréninku s odstupem rovné sekundy jako slibný 11.

Do druhého závodu se za Zendelim směli seřadit Fittipaldi, Vesti, Charles Weerts (Van Amersfoort), Konsta Lappalainen (KIC), Gianluca Petecof (Prema) a jezdec nového týmu KDC bývalé vedoucí stáje Sauber-F1 Kaltenbornové, Leonardo Lorandi (KDC). Beckhäuser si tentokrát zapsal 13. čas, David Schumacher byl jen poslední jednadvacetičlenného pole.

1. sobotní závod

Start do prvního závodu sezony 2018 proběhl překvapivě hladce. Poleman Zendeli dosprintoval do první zatáčky nejrychleji a za ním se seřadili Wishofer, Vesti, Fittipaldi, Lawson a Schumacher. Také Beckhäuser se vyhnul strkanicím a z prvního kola se vrátil jako 11. Již ve 4. kole ovšem dvě místa ztratil. Také v dalším průběhu závodu se propadával polem, zatímco na špičce jeho týmoví kolegové Zendeli s Wishoferem ujížděli konkurenci.

Třicet kraťoučkých minut závodu zmařily čtyři (!) neutralizace za Safety Carem, Lirim Zendeli přesto slavil vstup do své třetí sezony F4 čistým vítězstvím před Wishoferem. Za nimi dojeli po zábavném boji o 3. pozici Lawson, Fittipaldi, Schumacher a Vesti.

Tom Beckhäuser našel v závěrečné třetině dobrý rytmus a šikovně využil jak chyby Alderse, tak i nehody Estnera s Lorandim. Dojel ovšem jen na nevděčném 11. místě.

2. sobotní závod

Odpolední závod pojal výborně naladěný Lirim Zendeli podobně jako dopoledne. Po výborném startu se usadil na špičce a následujících 21 kol ji nedal z ruky. Rovněž z první řady startující Fittipaldi poněkud zaváhal a umožnil tak Vestimu převzít druhou pozici. Také oni dojeli v tomto pořadí až do cíle před Weertsem a v německém šampionátu hostujícím, později ovšem diskvalifikovaným Lappalainenem.

Tom Beckhäuser pojal druhý závod sezony agresivněji než první. Byl zamotán do několika strkanic, po kterých dojel sekundu za týmovým kolegou Davidem Schumacherem jen jako 14. Jeho naději na první body v německé Formuli 4 to právě nepodpořilo: V neděli se mělo startovat v pořadí sobotního odpoledne...

Nedělní závod

Favorizovaný Lirim Zendeli musel startovat coby sobotní vítěz jen z 8. místa, což slibovalo zajímavý závod. Pole-position připadla Britovi Oliverovi Caldwellovi (Prema) před Leonardem Lorandim, Gianlucou Petecof a Andreasem Estnerem.
Konkurence absolvovala v pořadí Caldwell, Lorandi, Estner, Weerts první kolo bez kolize – až na Izraelce Cohena a Brita Di Combertiho, kteří havarovali v poslední zatáčce. Tom Beckhauser počátečně držel 14. pozici, ve 4. kole se ovšem musel vyhnout točícímu se Schumacherovi a ztratil 4 místa. O kolo později ztratil naděje i Lirim Zendeli, když se na rovince srazil s Lawsonem.

Dál vpředu se snažil Caldwell hájit svou pozici před těsně semknutou skupinou deseti (!) konkurentů. Podařilo se mu to mimo jiné i proto, že si chalpci za ním nic nedarovali. Petecof nejdříve poslal do štěrku Estnera, jen aby se mu podobného šťouchance dostalo od Lorandiho. Lépe si vedl Enzo Fittipaldi, který se nejprve dostal před Patecofa a poté povedeným manévrem i před Lorandiho. Tom Beckhäuser dojel na 12. místě, tedy opět těsně za bodovanými pozicemi. V celkovém hodnocení vede tabulku Zendeli s pětibodovým náskokem na Fittipaldiho.

12 Tom Beckhäuser 95 US Racing - Charouz 20 30:41,120 24,301

Novinky ze světové rallyeExterní příspěvek ... Začátek měsíce června se blíží a s ním i další díl z dlouhého seriálu Mistrovství světa v rallye 2014. Prvních pět závodů již máme za sebou a ten šestý, pořádaný na horké a prosluněné italské půdě, pomalu klepe na dveře.
17:23, 24.10.
Závod historických vozů v Pau Valencie - zřícená skleněná kukaň VIPJKDesigns - přilby českých jezdců - (c) JKDesigns
Mercedes-Benz SLR McLaren Mercedes-Benz SLR McLarenMercedes-Benz SLR McLaren Roadster