Z pole position startuje v Le Mans Márquez před Petruccim a Millerem

Marc Márquez (Repsol Honda Team) získal ve Francii další pole position, tentokrát na mokré trati. Vyrovnal počet vítězných kvalifikací, které absolvoval v královské třídě Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) - 55. Do první řady se vedle něho postaví Danilo Petrucci (Ducati Team) a Jack Miller (Pramac Racing). Petrucci získal svůj nejlepší výsledek kvalifikace letošní sezony. Také Miller se poprvé dostal do přední řady.

Před kvalifikací se jezdci a týmy rozhodovaly, jaké pneumatiky použít. Nakonec jen tři z nich riskovali slicky – Rossi, jeho týmový kolega Maverick Viñáles a další jezdec Yamahy, Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT). Nebyla to ale dobrá volba, protože déšť trochu zesílil. Všichni tři se proto hned vrátili do depa, aby vyměnili motocykl.

Zatím se ostatní, kteří hned vyrazili na mokrých pneumatikách, snažili zajet první rychlá kola. Na prvním místě v tabulce se střídali Petrucci a Miller, byli skoro o čtyři desetiny rychlejší než Márquez. Ten se chystal zajet další rychlé kolo, ale v šesté zatáčce dostal smyk. Snažil se to zachránit, ale tentokrát se mu to nepodařilo a skončil na štěrku. Mohl však v jízdách pokračovat.

Nepřestávalo pršet, déšť dokonce postupně sílil. Rossi, který postoupil z první kvalifikace do druhé, už byl teď na trati na mokrých pneumatikách. Postupně zlepšoval svůj čas a postupoval v tabulce vzhůru. Jezdcům se nedařilo dál zlepšovat časy. Márquez i po pádu zůstal na trati, ale už nedokázal zlepšit čas. Rossi byl jedním ze dvou jezdů, kteří se zlepšili – svým posledním kolem se dostal na páté místo. Zlepšil se také Jorge Lorenzo (Repsol Honda Team) a postoupil na osmé místo. Je to jeho zatím nejlepší výsledek od přestupu do týmu Hondy.

K žádným dalším změnám už ke konci nedošlo. Pol Espargaró (Red Bull KTM Ajo), Miller a Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) ke konci spadli. Nakagami i přesto startuje ze sedmé pozice.

Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini) startuje z 9. pozice, je to jeho nejlepší výsledek a nejlepší výsledek Aprilie od závodního víkendu ve Valencii 2018.

Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) vypadal trochu zklamaně, bude startovat z 10. pozice, ale pro nováčka je to i tak slušný výsledek. Viñáles podával dobrý výkon při všech tréninkových jízdách bez ohledu na počasí, ale startovat bude až z 11. pozice. Pol Espargaró nezajel žádný měřený čas při druhé kvalifikaci, takže bude startovat z 12. pozice.

Překvapivý byl výsledek Álexe Rinse (Team Suzuki Ecstar), který je v šampionátu na druhém místě, startovat bude z 19. pozice.

Výsledky 2. kvalifikace

P. Jezdec # Tým Motocykl Km/h čAS Ztráta na 1./předch.
1. Marc Márquez 93 Repsol Honda Team Honda 297,4 1:40,952 -
2. Danilo Petrucci 9 Ducati Team Ducati 297,6 1:41,312 0,360 / 0,360
3. Jack Miller 43 Pramac Racing Ducati 299,1 1:41,366 0,414 / 0,054
4. Andrea Dovizioso 4 Ducati Team Ducati 301,9 1:41,552 0,600 / 0,186
5. Valentino Rossi 46 Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 291,7 1:41,655 0,703 / 0,103
6. Franco Morbidelli 21 Petronas Yamaha SRT Yamaha 289,9 1:41,681 0,729 / 0,026
7. Takaaki Nakagami 30 LCR Honda IDEMITSU Honda 292,9 1:42,059 1,107 / 0,378
8. Jorge Lorenzo 99 Repsol Honda Team Honda 298,1 1:42,067 1,115 / 0,008
9. Aleix Espargaró 41 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 296 1:42,450 1,498 / 0,383
10. Fabio Quartararo 20 Petronas Yamaha SRT Yamaha 289 1:42,509 1,557 / 0,059
11. Maverick Viñáles 12 Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 292,2 1:42,555 1,603 / 0,046

11. Hafizh Syahrin 55 Red Bull KTM Tech 3 KTM 295,8 1:41,717 4,050 / 0,366
12. Andrea Iannone 29 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 295 1:41,786 4,119 / 0,069

Velkou cenu Francie vyhrál Márquez před Doviziosem a PetruccimMarc Márquez (Repsol Honda Team) zvítězil v závodě Shark Helmets Grand Prix de France, pro Hondu získal její 300. vítězství v královské třídě. Jako druhý dojel do cíle Andrea Dovizioso z továrního týmu Ducati, třetí byl jeho kolega Danilo Petrucci.
11:36, 15.06.
15:51, 14.06.
13:08, 14.06.
20:44, 13.06.
20:25, 13.06.
10:38, 12.06.
15:10, 19.05.
14:54, 18.05.