Pole position získal v Jerezu Crutchlow, v první řadě také Pedrosa a Zarco

Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) překonal dosavadní rekord na kolo při kvalifikaci na trati Circuito de Jerez-Ángel Nieto. Trať má nový povrch. Pole position získal poprvé od Velké ceny Británie v Silverstonu roku 2016. Byl v čele tabulky a podařilo se mu zajet ještě lepší kolo. Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), který loni v Jerezu vyhrál, podal další skvělý výkon, při kvalifikaci byl druhý. I přesto, že si stále ještě léčí zranění – v Argentině si zlomil zápěstí. Třetí místo na startovním roštu získal Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) z první řady už bude startovat po osmé za sebou. Úřadující mistr světa Marc Márquez (Repsol Honda Team) bude startovat z páté pozice.

Závod v Jerezu je čtvrtým závodem sezony. A v každém kole získal pole position jiný jezdec.

Ke konci kvalifikace byly výsledky opravdu těsné. Všichni sledovali Márqueze. Pořádně se do toho opřel, první sektory byly velmi rychlé, ale potom na konci kola trochu ztratil. Nepodařilo se mu už zlepšit čas z prvního rychlého kola a byl odsunut mimo první řadu. Jorge Lorenzo (Ducati Team), držitel předcházejícího rekordu na kolo, při kvalifikaci zazářil a získal čtvrtou pozici. Na okruhu v Jerezu získal své první pódium pro Ducati. Po složitém startu do sezony došlo k velkému zlepšení. Ve většině tohoto závodního víkendu byl nejrychlejším jezdcem Ducati. Na první řadu má ztrátu pouze 0,013 s.

Álex Rins (Team Suzuki Ecstar) a jeho týmový kolega Andrea Iannone obsadí šesté a sedmé místo na startovním roštu. Rins, který loni vynechal Velkou cenu Španělska kvůli zranění, byl jen o 0,007 s pomalejší než Márquez a jen o 0,003 rychlejší než Iannone.

Andrea Dovizioso (Ducati Team), který je zatím v čele šampionátu, se probojoval z první kvalifikace do druhé, startovat bude z osmé pozice. Byl jen o 0,042 s pomalejší než Iannone. Třetí řadu doplní Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing).

Jezdci týmu Movistar Yamaha MotoGP to měli složitější. Valentino Rossi startuje z desáté pozice, byl jen o 0,014 s rychlejší než Maverick Viñáles, který se stejně jako Dovizioso probojoval z první kvalifikace do druhé.

Prvního a dvanáctého jezdce dělilo od sebe pouze osm desetin sekundy.

Výsledky 2. kvalifikace:

P. Jezdec #. Tým Motocykl Km/h Čas Ztráta na 1./předch.
9. Danilo Petrucci 9 Alma Pramac Racing Ducati 289,1 1:38,086 0,433 / 0,057
10. Valentino Rossi 46 Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 287,4 1:38,267 0,614 / 0,181
11. Maverick Viñáles 25 Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 287 1:38,281 0,628 / 0,014
12. Jack Miller 43 Alma Pramac Racing Ducati 284,2 1:38,522 0,869 / 0,241

Výsledky 1. kvalifikace

1. Andrea Dovizioso 4 Ducati Team Ducati 287,8 1:38,074 -
2. Maverick Viñáles 25 Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 291 1:38,349 0,275 / 0,275
3. Aleix Espargaró 41 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 286 1:38,389 0,315 / 0,040
4. Takaaki Nakagami 30 LCR Honda IDEMITSU Honda 282,9 1:38,481 0,407 / 0,092
5. Franco Morbidelli 21 EG 0,0 Marc VDS Honda 282,5 1:38,544 0,470 / 0,063
6. Pol Espargaró 44 Red Bull KTM Factory Racing KTM 288,3 1:38,598 0,524 / 0,054
7. Esteve Rabat 53 Reale Avintia Racing Ducati 287,7 1:38,610 0,536 / 0,012
8. Thomas Lüthi 12 EG 0,0 Marc VDS Honda 282,6 1:38,752 0,678 / 0,142
9. Mika Kallio 36 Red Bull KTM Factory Racing KTM 285,4 1:38,759 0,685 / 0,007
10. Álvaro Bautista 19 Angel Nieto Team Ducati 285 1:38,838 0,764 / 0,079
11. Bradley Smith 38 Red Bull KTM Factory Racing KTM 282,7 1:38,961 0,887 / 0,123
12. Hafizh Syahrin 55 Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 284,8 1:39,135 1,061 / 0,174
13. Karel Abraham 17 Angel Nieto Team Ducati 281,3 1:39,146 1,072 / 0,011
14. Xavier Siméon 10 Reale Avintia Racing Ducati 281,2 1:39,708 1,634 / 0,562
15. Scott Redding 45 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 283,3 1:39,918 1,844 / 0,21

Vítězem Velké ceny Španělska Márquez, druhý Zarco, třetí IannoneÚřadující mistr světa Marc Márquez (Repsol Honda Team) získal druhé skvělé vítězství letošní sezony a druhé vítězství v Jerezu. Probojoval se do čela a podařilo se mu vytvořit si náskok. Za ním se potom odehrálo obrovské drama. Došlo k neuvěřitelné nehodě, při jíž havarovali Jorge Lorenzo (Ducati Team), jeho týmový kolega Andrea Dovizioso a Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) v šesté zatáčce. Na pódium se pak dostali Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) a Andrea Iannone (Team Suzuki Ecstar).
11:33, 20.05.
22:48, 19.05.
20:52, 19.05.
16:05, 19.05.
14:15, 19.05.
12:36, 19.05.
08:49, 19.05.
15:28, 18.05.