Firma Alpinestars zveřejnila počítačový záznam Márquezova pádu

Telemetrický graf najdete na oficiálních stránkách MotoGP.

Byl to menší zázrak, že Marc Márquez neutrpěl vážnější zranění při páteční nehodě na konci cílové rovinky v Mugellu. Španělského závodníka, který se rozhodl úmyslně vyskočit ze své Hondy, zachránila závodní kombinéza Alpinestars.

Márquez vyjel z trati rychlostí 337,9 km/h (209,9 mil za hodinu) a utrpěl několik silných nárazů do zad a ramen a také zranění na bradě, když sklouzl po mokré trávě na vjezdu do zatáčky San Donato.

Zveřejněný graf ukazuje, jak dlouho trvalo, než se nafoukl Márquezův airbag, jednotlivé nárazy jsou označeny kroužkem. Je těžké tomu věřit, ale je dost možné, že dvacetiletý závodník byl vystaven gravitační síle větší, než  nejvyšší zaznamenaný údaj 25 G, protože akcelerometry (měřící zrychlení) v jeho kombinéze úplně překročily limit, který jsou schopné zaznamenat.

Druhý graf uvedený pod zmíněným článkem ukazuje zvětšený náhled na počáteční moment dopadu. Podle této informace je zřejmé, že kombinéze Alpinestars trvalo jen čtvrt jedné desetiny sekundy, než zaznamenala, že jezdec padá. To zajistilo, že byl airbag nafouknutý už osm setin sekundy předtím, než Márquez utrpěl první silný náraz na zem.

Několik dalších nárazů bylo zaznamenáno v intervalech 1,2 sekundy, 1,9 sekundy, 2,3 sekundy a 3 sekundy od doby, kdy se airbag nafoukl. Celé ta akce ve vysoké rychlosti oficiálně trvala 5,2 sekundy.

O 24 hodin později se Márquez kvalifikoval na šestou pozici na startovním roštu.

V Aragónu na pódiu pouze Španělé: Márquez vyhrál před Pedrosou, Lorenzo na 3. místěMarc Márquez získal na domácí trati MotorLand Aragón šesté vítězství letošní sezony. V boji o vítězství dokázal předjet své soupeře a získal výrazný náskok v boji o titul před Andreou Doviziosem a Maverickem Viñálesem, kteří se na pódium nedostali. Dani Pedrosa se probojoval na druhou pozici, za ním dojel Jorge Lorenzo.
23:01, 24.09.
15:05, 24.09.
11:19, 24.09.
21:49, 23.09.
19:55, 23.09.
17:53, 23.09.
15:19, 23.09.
15:15, 23.09.