Austin: Rins získal své první vitězství, dojel před Rossim, třetí Miller

Álex Rins (Team Suzuki Ecstar) získal pro Suzuki její první vítězství od Velké ceny Británie roku 2016. Podařilo se mu zvítězit v souboji s Valentinem Rossim (Monster Energy Yamaha MotoGP).  Marc Márquez (Repsol Honda Team) spadl, když v závodě vedl.

Když zhasla světla, z první řady velmi dobře odstartoval Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol). Také Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) dobře odstartoval, spolu s Márquezem se vzdálili od ostatních, ten bleskově startoval z pole position. Rossi a Crutchlow se zařadili za něho na druhou a třetí pozici a snažili se Márqueze držet. Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati) skvěle odstartoval z 13. pozice a už v úvodním kole se dostal na šesté místo.

Márquezovi se nepodařilo hned v úvodních kolech ujet, ale pak se do toho opřel. Než dojeli do pátého kola, měl náskok 1,4 s. Brzy začala bitva mezi Rossim a Crutchlowem o druhé místo, hned za nimi byli Jack Miller (Pramac Racing) a Rins.

Crutchlowův závod skončil předčasně, spadl v 11. zatáčce 6. kola a přišel o šanci bojovat vpředu. Následovala řetězová reakce jezdců Hondy. Márquez v 9. kole vedl o tři sekundy a sedmé vítězství bylo na dosah, ale stalo se něco neuvěřitelného. Ve 12. zatáčce se mu zablokoval předek a závod tím pro něj skončil. Motocykl se nepodařilo restaurovat a jeho šňůra vítězných amerických závodů skončila a přišel i o první místo v šampionátu. Potom kvůli technickému problému skončil Jorge Lorenzo.

Rins předjel Millera a dostal se na třetí místo. O vítězství začal bojovat Rossi s Rinsem. Deset kol před koncem byl Rossi v čele, Rins o necelé půl sekundy za ním. Miller byl o více než dvě sekundy za nimi na třetí pozici.

Rossi se snažil získat 90. vítězství v královské třídě, Rins toužil po svém prvním vítězství. Čtyři kola před koncem se pořád ještě nic nedělo, ale potom v 7. zatáčce Rins předjel vnitřkem. Rossi se hned pokusil mu to vrátit ve 12. zatáčce, ale do zatáčky jel moc prudce a vyjel ze stopy. Rins tak získal náskok 0,7 s, do konce zbývala tři kola, potom dvě, mezera byla pořád kolem půl sekundy. Rossi zajel moc hluboko v 11. zatáčce. Rins udržel nervy na uzdě, mezera byla 0,7 s, ale Rossi to ještě nevzdával. Přiblížil se na jednu desetinu v každém z prvních dvou sektorů, ale ve čtvrtém se mezera najednou zvýšila na 0,3 s. Rins přejel cílovou čáru jako první a získal své první vítězství v MotoGP a své první vítězství na této trati napříč všemi třídami. Rossi se už podruhé za sebou musel smířit s druhým místem, je to jeho 198. pódium v královské třídě. V šampionátu je teď na druhém místě za Doviziosem, Rins je třetí a Márquez čtvrtý.

Miller dojel do cíle jako třetí o 7,9 s později, ke konci se trochu dostal pod tlak Doviziosa, získal své první pódium na Ducati. Dovizioso po skvělé jízdě dojel do cíle jako čtvrtý.

Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) byl pátý – získal své nejlepší umístění v královské třídě. Sedmý Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) také získal svůj nejlepší výsledek a byl nejlepší z nováčků. Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing) byl osmý, byl to nejlepší výsledek KTM v MotoGP a jeho nejlepší výsledek na tomto motocyklu. Devátý Francesco Bagnaia (Pramac Racing) také získal svůj nejlepší výsledek v královské třídě. Desátý Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) byl nejlepším jezdcem Hondy.

Jedenáctý Maverick Viñáles (Monster Energy Yamaha MotoGP) a jeho krajan Joan Mir (Team Suzuki Ecstar) dostali trest „drive through” kvůli předčasnému startu. Viñáles musel nejméně jednou projet dlouhé kolo, než projel boxovou uličkou.

Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini) spadl brzy po začátku ve 14. zatáčce, nezranil se.

Čtyři jezdce, kteří jsou v čele šampionátu, od sebe dělí 9 bodů.

22. Aleix Espargaró 41 Aprilia 5 11:32,227 DNF

Velkou cenu Francie vyhrál Márquez před Doviziosem a PetruccimMarc Márquez (Repsol Honda Team) zvítězil v závodě Shark Helmets Grand Prix de France, pro Hondu získal její 300. vítězství v královské třídě. Jako druhý dojel do cíle Andrea Dovizioso z továrního týmu Ducati, třetí byl jeho kolega Danilo Petrucci.
11:36, 15.06.
15:51, 14.06.
13:08, 14.06.
20:44, 13.06.
20:25, 13.06.
10:38, 12.06.
15:10, 19.05.
14:54, 18.05.