Vítězem Velké ceny Španělska Antonelli před Suzukim a Viettim

Niccolo Antonelli z týmu SIC58 Squadra Corse Moto3 získal své první vítězství na okruhu, kde  Marco Simoncelli získal v roce 2004 své první vítězství. Jeho týmový kolega Tatsuki Suzuki byl druhý. Třetí místo získal Celestino Vietti z týmu SKY Racing VR46.

Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing) neodstartoval podle svých představ, klesl na třetí místo. Start se ale povedl Suzukimu. Ten prudce odstartoval a hned si vytvořil mírný náskok a začal se dostávat do dobrého rytmu, za něho se zařadil Vietti.

Suzuki měl na konci druhého kola půlsekundový náskok, ale netrvalo dlouho a o místo v čele začalo bojovat deset jezdců. Antonelli a domácí závodník Arón Canet (Sterilgarda Max Racing Team) si začali měnit pozice s Dalla Portou, Suzukim a Viettim. Gabriel Rodrigo (Kömmerling Gresini Moto3) a vedoucí závodník šampionátu Jaume Masiá (Bester Capital Dubai) měli nehodu v prvním a třetím kole a přišli o šanci bojovat o místa vpředu.

Vpředu probíhala obvyklá vzrušující bitva o vedení, typická pro Moto3. Suzuki a Dalla Porta si místo v čele měnili v první čtvrtině závodu nejčastěji. Antonelli také bojoval vpředu, ale potom začal ztrácet pozice, když se utvořila vedoucí skupina 17 jezdců. V polovině závodu klesl mimo první desítku. Zlověstně začali vpředu vypadat  Marcos Ramirez (Leopard Racing) a Romano Fenati (VNE Snipers).

Určité kontroverze se objevily mezi jezdci ve vedoucí skupině na vjezdu do 6. zatáčky osm kole před koncem. Ze sedmnácti jezdců jich najednou bylo dvanáct a agresivita se mírně zvyšovala. Šanci na pódium měla řada jezdců, včetně Antonelliho, který se opět vyšplhal dopředu. K dramatické situaci došlo čtyři kola před koncem. Ramirez, který jel na druhém místě, pronásledoval Antonelliho v čele a na vjezdu do páté zatáčky narazil do zadní části jeho motocyklu a spadl. Je neuvěřitelné, že do Ramirezova motocyklu ležícího na trati nenarazil žádný z jezdců, kteří jeli za ním. Fenati ale měl smůlu, musel vyjet z trati, aby se vyhnul nehodě, takže přišel o šanci bojovat o pódium.

Dvě kola před koncem jel v čele Vietti, za ním byli Suzuki, Antonelli, Dalla Porta a Canet. Dalla Porta byl dlouhý v Pedrosově zatáčce, čímž prakticky skončila jeho naděje na vítězství. Antonelli vjížděl jako první do posledního kola.

Vietti se pokusil předjet v 6. zatáčce, ale nepodařilo se mu to, potom ho předjel vnitřkem Suzuki v 9. zatáčce. Antonelli měl náskok 0,3 s, když vjížděl do posledního sektoru, a neudělal žádnou chybu. Zvítězil a získal 25 bodů - poprvé od Velké ceny Kataru roku 2016. Suzuki se ubránil Viettimu a dojel druhý. Paolo Simoncelli mohl s dojetím sledovat, že tým získal 1.a 2. místo na trati, kde před 15 lety zvítězil jeho zesnulý syn.

Vietti dojel jako třetí, získal své druhé pódium. Canet získal dobré čtvrté místo, takže si udržel vedení v šampionátu. Albert Arenas (Sama Qatar Angel Nieto Team), který se vrátil po zranění, byl pátý.

Kaito Toba (Honda Team Asia), vítěz z Kataru, se kvalifikoval na 23. pozici, ale do cíle dojel jako šestý, za ním se umístil Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP). Dalla Porta byl nakonec osmý, první desítku dokončili Ai Ogura (Honda Team Asia) a Andrea Migno (Bester Capital Dubai).

Raúl Fernández (Sama Qatar Angel Nieto Team) tvrdě spadl ke konci závodu a vzal s sebou Sergia Garciu (Estrella Galicia 0,0), naštěstí se jim nic nestalo. Tom Booth-Amos (CIP Green Power) spadl v první zatáčce a Filip Salač (Redox PrüstelGP) ze závodu odstoupil v polovině.

Caneta a Antonelliho dělí v čele šampionátu pouhý jeden bod. Příští závod je v Le Mans.