Sprint F2 ve Spa: První triumf nováčka Sette-Camary
Sprint F2 ve Spa: První triumf nováčka Sette-Camary Text a foto: Roman Klemm

Před belgickým podnikem nedokázal mladý Brazilec Sergio Sette-Camara získat ani bodík – v nedělním sprintu ovšem vyhrál svůj první závod Formule 2.

V sobotu večer si musel Charles Leclerc připadat jako ve zlém snu: Technická kontrola jeho vítězného vozu dopadla stejně tak jako před měsícem po kvalifikaci v Maďasrku, diskvalifikací! Podobně jako roku 1994 v případě Benettonu-Ford Michaela Schumachera, shledali komisaři, že byla plaňka na spodku Prema-Dallary vítěze příliš obroušená a tím mimo předepsané míry. Stejnou „závadu“ našli stewardové i u vozu druhého Rowlanda a oba tedy ztratili své pozice. Novým vítězem sobotního závodu byl vyhlášen Artem Markelov.

Změny sobotního výsledku měly samozřejmě i dopad na postavení na startu nedělního sprintu. Z pole-position směl za slunečného počasí startovat Norman Nato. Zkušený Francouz z týmu Arden nevyužil tohoto „dárečku“ nejlépe: Hned po startu ztratil první místo vůči výbormě reagujícímu Sette-Camarovi a na konci dlouhé rovinky přišel i o druhé místo, když ho předjel de Vries. Za nimi se seřadili Merhi, Ghiotto, Malja a Fuocco.

O oba diskvalifikovaní ze soboty? Z chvostu gridu vyrazili výborně a bojovali o 12. místo. Leclerc poté znovu potvrdil své výsadní postavení šampionátu 2017 a nezadržitelně postupoval kupředu: Po šesti kolech již byl na bodech.

Bývalý junior Red Bullu ve službách nizozemské stáje MP Sergio Sette-Camara zatím držel první místo bez nejmenší chybičky. Sobotní závod pro Brazilce znamenal první body sezony – měl korunovat povedený belgický víkend prvním vítězstvím? Po poločase tomu mnohé napovídalo: měl náskok 2 s na de Vriese, za kterým vedl Nato dlouhý vláček konkurentů obsahující Merhiho, Ghiotta, Markelova, Fuocca a brzy i Leclerca. I v této skupině si Leclerc počínal jako dravec. Prodral se před týmového kolegu Fuocca a o dvě kola později i před Markelova, který svému boxu hlásil problém s kouřícím motorem. S Merhim to neměl tak lehké a jejich souboj je na čas zavedl i mimo trať. Lídr šamponátu se nakonec i v tomto duelu prosadil a postoupil na 5. místo.

Tři kola před cílem Ghiotto právě předjel třetího Nata, když bylo po závodění: Nobuharu Macušita havaroval v obávaném Radillonu. Sekcí následoval těsně za Deletrazem, ztratil proto přilnavost a za špičkové rychlosti skončil napravo v bariéře. Svou ART-Dallaru Japonec zničil, vrak ovšem dokázal opustil bez pomoci.

Závod skončil za Safety Carem. Nejmladší jezdec pole, osmnáctiletý Sette-Camara, slavil největší triumf své dosavadní kariéry před de Vriesem a Ghiottem. Leclerc zachraňoval z 19. startovní místa, co se dalo. Za Monačanem sebrali body Merhi, Fuoco a Rowland.

13:04, 11.10.
Josef Král - soustředění ve Špindlu 2011 Istanbul, Turecko - neděle - 2.závodIstanbul, Turecko - sobota - 1.závod
Istanbul, Turecko - pátek - tréning Istanbul, Turecko - pátek - kvalifikaceIstanbul, Turecko - čtvrtek - přípravy