Krátká kariéra Anthoine Huberta

Text a foto: Roman Klemm

Smrt již nechodí po závodních okruzích tak často a pravidelně jako před několika dekádami. Z automobilových závodů, na které se kvůli jejich krvelačnosti dříve ukazovalo prsty, se stal „čistý sport“, na který se může v neděli odpoledne kouknout celá rodinka. O to více šokuje, když se přece jen „něco stane“. Ve druhé nejvyšší třídě sportu zavládly na 24 let mír a zdánlivá jistota. Až do minulé soboty, kdy na dvaadvacetiletého Anthoina Huberta čekal osud v Radillonu...

Anthoine se narodil do rodiny nadšené motosportem 22. září 1996 v Lyonu. Táta Francois jezdil rallye a bylo tedy přirozené, že malý Anthoine vyzkouší motokáry. Uměl to. V letech 2011 a 2012, kdy před ním skončil jistý Charles Leclerc, byl třetí ve světovém šampionátu třídy CIK do 18 let. Obrýlený člen akademie FFSA tedy postoupil do monopostů a zde ihned slavil úspěchy – stal se mistrem Francie Formule 4. Logickým dalším krokem byla Formule Renault, kde roku 2015 vyhrál šest závodů.

Čekal velký mezinárodní sport a s ním finančně nákladný postup do evropského šampionátu Formule 3 a krásné vítězství na Norisringu s vozem Fritse Amersfoorta. Plný sebevědomí pak Anthoine přestoupil do GP3, kde startoval za tým ART s velmi silnými týmovými kolegy Russellem, Aitkenem a Fukuzumim. Francouzská stáj tento šampionát tehdy zcela ovládla. Hubert dojel druhý v Silverstone a k tomu třikrát třetí a šampionát tak ukončil jen za svými kolegy na čtvrtém místě.

Přesto se stal členem juniorského kádru Renaultu a mohl zůstat u ART. Tuto druhou šanci naplno využil. K vítězstvím v Le Castelletu a Silverstone přidal devět umístění mezi prvními třemi, porazil nejen silné týmové kolegy Ilotta s Mazepinem, ale i zbytek pole a stal se mistrem.

Byl to především Renault, kdo financoval Anthoineho postup do Formule 2. Budget ovšem nestačil na špičkový tým a Francouz zakotvil u stagnující britské stáje Arden. V prvním závodě roku v Bahrainu překvapil čtvrtým místem a později díky taktice stejnou pozicí ve Spielbergu, na boj o vítězství v závodech jeho vůz ale nestačil. Vrcholy roku se proto stala jeho vítězství ve sprintech v Monaku a Le Castelletu, kde krásně předvedl, že umí dominovat závodu od startu až do cíle, pokud mu k tomu okolnosti dají příležitost.

Okolnosti byly minulý víkend v Belgii proti němu. Startoval jako obvykle jen ze středu pole a tam je v úvodních kolech zvláště nebezpečno...

Zda by Anthoine Hubert kdy dostal šanci ve Formuli 1? To je spíše nepravděpodobné. Kádr talentů Renaultu je přeplněn a stáj Formule 1 vybavena dvěma mladými jezdci.

20:26, 29.08.
Josef Král - soustředění ve Špindlu 2011 Istanbul, Turecko - neděle - 2.závodIstanbul, Turecko - sobota - 1.závod
Istanbul, Turecko - pátek - tréning Istanbul, Turecko - pátek - kvalifikaceIstanbul, Turecko - čtvrtek - přípravy