F2 v Barceloně: ART dvakrát první, Charouz dvakrát na bodech.
F2 v Barceloně: ART dvakrát první, Charouz dvakrát na bodech. Text a foto: Roman Klemm

Dva počasím ovlivněné závody Formule 2 v Barceloně znamenaly dvě vítězství francouzké stáje ART. V sobotu vyhrál George Russell a v neděli Jack Aitken. Italský jezdec Antonio Fuoco zajistil českému týmu Charouz dvakrát body.

Trénink a kvalifikace

V pátek dopoledne běhal Anglo-Thajec Alexander Albon po barcelonském paddocku se spokojeným úsměvem. Nejen že se mu konečně podařilo zajistit finance a podepsat smlouvu pro celou sezonu, ve volném tréninku daroval své stáji DAMS nejrychlejší čas. Byl při tom o 3 desetiny rychlejší, než Brazilec Sergio Sette Câmara (Carlin), za kterým v desetinových odstupech následovali Luca Ghiotto (Campos), Nyck de Vries (Prema) a Lando Norris (Carlin). Rychlejší z obou jezdců týmu Antonína Charouze byl tentokrát Antonio Fuoco. Ital si zapsal 6. čas, zatímco Švýcar Louis Delétraz dosáhl 11. pozice.

Albonova nálada se neměla zhoršit ani během odpolední kvalifikace – naopak: Z horečnatého snažení vetšiny konkurence zajet co nejrychleji v závěrečných minutách session vyšel opět jako nejlepší. Časem 1:28,142 s byl o 2 desetiny rychlejší než jednička týmu Prema-Theodore Nyck de Vries a Camposův Luca Ghiotto. Dobrý výsledek týmu DAMS zaokrouhlil Kanaďan Nicholas Latifi slibným 6. časem za oběma piloty stáje ART, Georgem Russellem a Jackem Aitkenem. Oba piloti Charouz Racing Systemu zajeli téměř identický čas a měli v sobotu vytvořit 6. startovní řadu.

„Z celého srdce takovou taktiku nenávidím,“ narážel poleman Albon na skutečnost, že ho tým vyslal do kvalifikace teprve na závěrečných 5 minut. „Pozorovat nečinně ostatní je horor, o to šťastnější jsem, že to vyšlo.“

Sobotní závod:

Dobré Albonovo španělské představení mělo v sobotu jen částečně pokračovat. Pod zataženou, deštěm hrozící oblohou reagoval na startu zle, čehož za lehké přaháňky ihned využili de Vries, Russell a Ghiotto, aby ho odsunuli za sebe. O první místo si to poté rozdali de Vries s Russellem. Brit Nizozemce začátkem 6. kola ve vedení vystřídal, zatímco se za nimi Albon dostal před Ghiotta. O dvě kola později se jezdec DAMSu posunul na 2. místo a začal stíhal Russella. Ovšem na úkor opotřebování pneumatik. Z vedoucí skupiny musel Albon do boxů jako první a neměl poté v boji o vítězství hrát roli.

O vítězi se rozhodlo mezi Russellem a de Vriesem. Nizozemcův nejvážnější útok na vedoucí pozici se odehrál závěrem závodu na brzdě v 5. zatáčce. De Vries ale brzdil příliš pozdě, což dokonce umožnilo třetímu Norrisovi ohrozit jeho druhé místo. V cíli byl junior Mercedesu Russell jako první o sekundu před de Vriesem, který zachránil 0,7s náskoku na Norrise.

Poleman Albon dojel za Ghiottem jako 5., Fuoco zachránil po nenápadném závodě bodík, Delétraz havaroval s Gelaelem a postaral se tak o jednu ze čtyř neutralizací.

„Samozřejmě, že to nebylo lehké. Mokro na startu a Nyckův tlak... Jeli jsme absolutně naplno – jaké to velké vítězství,“ těšil se George Russell ze svého druhého úspěchu sezony.

Výsledek sobotního závodu:

P. Jezdec # Stáj Kola Čas Ztráta
1 George Russell 8 ART Grand Prix 36 1:02:58,902 .

Nedělní sprint:

Když se pole Formule 2 seřadilo v neděli dopoledne na start sprintu, tak byla trať po nočním dešti ještě vlhká. Pole position tentokrát připadla Arťjomovi Marlkelovi – ani jemu ale nepřinesla štěstí. Tentokrát to byl Jack Aitken, kdo vyrazil nejlépe před Sette Câmarou. A nejen to: Anglo-Korejec vyjel na Brazilce ještě během prvního kola třísekundový náskok. Sette Câmara později uklouzl v 10. zatáčce a toho využili Albon s Norrisem, aby se posunuli na pozice 2 a 3.

Aitkenův náskok ovšem zmizel po nehodě Makina s Fukuzumim, po které se pole muselo na několik kol seřadit za Safety Carem. Na nebezpečí za sebou ale dokázal jezdec ARTu odpovědět sérií rychlých kol a stejně tak suverénně hájil první místo i po dalších dvou (virtuálních) neutralizacích. V cíli byl junior Renaultu o 1,5 s před Albonem a mohl tak slavit své první vítězství ve Formuli 2. Na stupních vítězů je doplnil Lando Norris, který po 6 závodech šampionátu vede v celkovém hodnocení. Fuoco znovu dojel spolehlivě na bodech, tentokrát získal týmu Charouz 2 body za 7. místo.

Šampionát pokračuje za dva týdny v rámci Velké ceny Monaka.

12:48, 28.08.
Josef Král - soustředění ve Špindlu 2011 Istanbul, Turecko - neděle - 2.závodIstanbul, Turecko - sobota - 1.závod
Istanbul, Turecko - pátek - tréning Istanbul, Turecko - pátek - kvalifikaceIstanbul, Turecko - čtvrtek - přípravy