25 let po tátovi: Mick Schumacher vyhrál na Hungaroringu

Text a foto: Roman Klemm

O tučné body v sobotu se sice přetahovali favorité na titul Nyck de Vries a Nicholas Latifi, zájem veřejnosti ale patřil především nedělnímu vítězství Micka Schumachera.

Lídr šampionátu Nyck de Vries (ART) vykročil do maďarského víkendu dobře: v pátek dopoledne si před výtečně naladěným Mickem Schumacherem (Prema) a Anthoine Hubertem (Arden) zapsal nejlepší čas. „Pomalé okruhy nám nesedí, a tak jsem s výsledkem docela spokojen,“ komentoval Bob Vavřík, manažer stáje Sauber Junior by Charouz, pozice 10 a 13 svých jezdců.

Zatímco dopoledne bylo jen zamračeno a sucho, odpoledne se počasí pokazilo. Kvalifikace se konala za lehkého mrholení na mokré vozovce a obtížnost podmínek podtrhli Mazepin s de Vriesem, když se již v úvodním kole otočili.
Tradiční rozdělení kvalifikace na dvě série rychlých pokusů na měkkých slickách tentokrát odpadlo. Piloti prostě byli na trati a „pilovali“ časy. De Vries držel 17 minut před koncem první místo, než ho na špičce vysřídal Latifi. Podmínky se poté sice nelepšily, jezdci si na ně ale lépe zvykali a koncem session se pořadí ještě jednou promíchalo. Nejdříve se posunul Schumacher na druhé místo, pak si pole-position vybojoval de Vries nazpět, Charouzův Ilott zajel výborný čtvrtý čas, než se na druhou pozici dokázal posunout Ghiotto (UNI-Virtuosi) a na pátou Deletraz (Carlin). Vavřík se tedy na „pomalém“ Hungaroringu mohl těšit ze solidních startovních míst šest (Ilott) a 12 (Correa).

„Chlapci mi připravili výborný vůz, se kterým jsem mohl jet naplno, jak ráno za sucha, tak i odpoledne v mokru – i když to chvílemi bylo kritické...“, těšil se Nizozemec de Vries z bodů za první startovní místo.

Sobotní závod: Latifi se prosadil v souboji zkušených borců

Poleman Nyck de Vries předvedl v sobotu ráno perfektní odpich do závodu, před první zatáčkou ovšem brzdil příliš pozdě, opustil ideální stopu a toho bleskově využil stejně tak zkušený Nicholas Latifi. Za nimi se z prvního kola vrátili Ghiotto, Schumacher, Aitken, Macušita a Ilott. Correa držel 15. místo.

Na druhou sadu pneumatik měnila špička relativně brzy – již po čtvrtině závodu. Aitken se tím posunul na třetí místo, kanadský junior Williamsu-F1 Latifi si ale během dalšího „poklidného“ průběhu podniku nenechal zlatý pohár vzít z ruky. Vyhrál jasně před de Vriesem. Bojovalo se především o čtvrté místo. Nakonec ho získal Ghiotto před Sette Camarou, Kingem a Macušitou – ano, hlavní maďarský závod Formule 2 roku 2019, to byla výhradně záležitost zkušených jezdců.

Nejlepší z nováčků Mick Shumacher nedokázal držet své počáteční tempo a propadl se na 8. pozici v cíli, která ovšem znamenala onu tak důležitou pole-position pro nedělní sprint. Také Ilott měl koncem závodu problém: „Klouzal jsem na vlastním oleji!“ Jediný český bod za Britovo 10. místo zachránil Safety Car pět kol před cílem kvůli majestátní explozi agregátu Ralfa Boschunga. Také u Charouze museli měnit motor... Juan Manuel Correa byl hodnocen jako 14.

Nedělní závod: Schuumííí to umííí

Po poněkud zdrženlivé první polovině sezony 2019 bylo na čase, aby si Mick Schumacher vzpomněl na to, jakým způsobem dominoval minulý rok ve Formuli 3. Na Hungaroringu se mu to v neděli před zraky přítomné matky a sestry konečně podařilo. Svou pole-position čistě proměnil ve vedení v závodě a to držel před nepříjemně dorážejícím Macučitou od startu až do cíle. Nědělní „husí pochod“ pusztou nebyl velkou reklamou pro sport ve Formuli 2. Také za mladým Němcem a zkušeným Japoncem totiž zůstalo pořadí Sette Camara, King až do cíle beze změny. Sobotní dominátoři zůstali v neděli podivně bledí: de Vries, Latifi a Ghiotto si domů do letní přestávky vezli jen malé body. Úplně bez bodů zůstal těsně tým Charouz. Ilott dojel znovu 10., Correa znovu 14.

Zájem publika a médií o Formuli 2 byl ovšem i tak po Schumacherově úspěchu tak velký, jako ještě nikdy. Tam, kde otec Michael poprvé vyhrál roku 1994, slavil jeho syn o 25 let později svůj první triumf ve Formuli 2. Tento výsledek bude Mick moci koncem srpna potvrdit na trati, kde jeho táta ve Formuli 1 debutoval a poprvé vyhrál Grand Prix: ve Spa...

21:54, 09.07.
Josef Král - soustředění ve Špindlu 2011 Istanbul, Turecko - neděle - 2.závodIstanbul, Turecko - sobota - 1.závod
Istanbul, Turecko - pátek - tréning Istanbul, Turecko - pátek - kvalifikaceIstanbul, Turecko - čtvrtek - přípravy