Hamilton v Bahrainu vyhrál, Leclerc měl smůlu (Komentář k závodu)

Lewisi Hamiltonovi přálo štěstí, díky tomu zvítězil ve Velké ceně Bahrainu. Charles Leclerc, který dlouho vedl, měl v závěrečné fázi závodu problém s motorem, díky tomu přišel o své první vítězství v závodě Formule 1.

Leclerc pomalu odstartoval, ale pak se mu podařilo dostat se do vedení, za ním jel jeho týmový kolega Sebastian Vettel. Ten později dostal hodiny, když bojoval s Hamiltonem. Deset kol před koncem závodu však Leclerkův motor ztratil výkon, nakonec se tak nějak došoural do cíle.

Nemohl zabránit Hamiltonovi, aby ho předjel, ztrácel pět sekund na kolo. Potom ho předjel i Valtteri Bottas, dvě kola předtím, než na trať vyjel safety car, a tak Mercedes obsadil první dvě místa. Důvodem výjezdu safety caru bylo selhání obou vozů Renault – Nico Hülkenberga a Daniela Ricciarda.

Leclerc měl přece jen maličko štěstí, protože výjezd safety caru znamenal konec závodu, to mu umožnilo zůstat před Maxem Verstappenem (Red Bull) a získat své první pódium ve Formuli 1.

Verstappen dojel do cíle jako čtvrtý. Vettel přece jen znovu získal pozice a dostal se na pátou pozici, za ním dojel Lando Norris (McLaren) – ve svém druhém závodě F1 získal body.

Kimi Räikkönen projel středem pole jezdců (Alfa Romeo) a do cíle dojel jako sedmý před Pierrem Gaslym (Red Bull). Alexander Albon (Toro Rosso) také získal své první body ve Formuli 1 za deváté místo. Poslední bod za desátou pozici získal Sergio Pérez (Racing Point), když oba Renaulty měly poruchu.

Při hektickém startu do 999. závodu F1 se do vedení dostal v první zatáčce Vettel, měl mnohem lepší akceleraci když vyrazil od startovní čáry, než Leclerc, který startoval z pole position. Na druhou pozici se potom dostal Bottas. Vzadu za nimi se srazili Lance Stroll a Romain Grosjean a oba měli poškozené vozy.

Když vozy nabraly rychlost a pneumatiky začaly fungovat optimálně, předjel Leclerc Bottase na vjezdu do první zatáčky druhého kola a potom začal pronásledovat svého týmového kolegu ve Ferrari. Tým ho upozornil ve vysílačce, že má lepší rychlost, jednadvacetiletý monacký pilot použil v první zatáčce šestého kola DRS a vrátil se do čela.

Hamilton předjel svého týmového kolegu v Mercedesu a dostal se na třetí pozici. Max Verstappen se dostal do střetu se svým bývalým týmovým kolegou Carlosem Sainzem. Pilot McLarenu trochu narazil do boku Red Bullu, když se snažil předjet, přitom se mu proděravěla pravá přední pneumatika.

Po prvním kole zastávek v boxu se ukázalo, že Hamiltonova alternativní strategie – zůstal na měkkých pneumatikách – nefunguje, na vedoucího Leclerka ztrácel, pak klesl na třetí pozici, když ho předjel Vettel ve čtvrté zatáčce 23. kola.

Potom Hamilton na středně tvrdých pneumatikách zrychlil a začal tlačit na Vettela. V 37. kole jeli vedle sebe, potom Hamilton o kolo později předjel po vnější straně ve 4. zatáčce. Vettel se tvrdě bránil a dostal hodiny, vypadalo to podobně jako v roce 2018, kdy incidenty ho připravily o šanci získat titul.

Aby to bylo ještě složitější, přišel na cílové rovině o přední křídlo, bylo to způsobeno vibracemi, protože si při těch hodinách poškodil pneumatiky. Musel zajet do depa pro nové křídlo a čerstvé pneumatiky a na trať se vrátil na osmé pozici.

Necelých deset kol před koncem postihla Ferrari katastrofa. Leclerc pohodlně vedl před Hamiltonem o osm sekund. Ohlásil problém s motorem a rychle ztrácel čas. Ferrari potvrdilo ve vysílačce ztrátu energie jeho vozu, což ho zpomalovalo asi o pět sekund na kolo. Neměl tak šanci zabránit Hamiltonovi v předjíždění. Hamilton se dostal do vedení ve 48. kole.

Jedenáct kol před koncem Leclerkovi řekli, aby neztrácel nervy, že je stále možné, aby dojel na bodech. Přišlo ale další drama.

I když ho v 53. kole předjel Bottas, Leclerc si nakonec udržel třetí pozici, když na trať vyjel safety car, poté co těsně po sobě postihla technická závada oba vozy Renault, když mířili do 1. zatáčky tři kola před koncem.

Safety car zůstal na trati až do konce, takže Leclerc aspoň mohl získat své první pódiové umístění, i když ještě předtím, o 11 kol dřív, očekával horší katastrofu.

Protože oba vozy Renault závod nedokončily, Antoniovi Giovinazzimu těsně unikl první bod, když dojel do cíle jako jedenáctý za Pérezem.

Daniil Kvjat z týmu Toro Rosso zakončil závod 12. místem, poté co se ve 12. kole střetl s Giovinazzim a dostal při tom hodiny. Potom dostal pětisekundovou penalizaci za překročení rychlosti v boxové uličce, což završilo jeho slabý závod..

Kevin Magnussen (Haas) měl ke konci problémy s rychlostí a do cíle dojel jako třináctý. Jeho týmový kolega Grosjean později ze závodu odstoupil v důsledku incidentu v prvním kole. Stroll dojel do cíle jako čtrnáctý.

Jako poslední dojela do cíle (15. a 16. místo) dvojice pilotů týmo Williams George Russel a Robert Kubica. Sainz po strážce s Verstappenem později závod musel ukončit předčasně.

Bottas je stále ještě v čele šampionátu, vede o jeden bod, ten získal za nejrychlejší kolo v Austrálii. Leclerc získal bod navíc v Bahrainu.

Valtteri Bottas získal druhé vítězství sezonyValtteri Bottas dokázal udržet za sebou svého týmového kolegu Lewise Hamiltona a získal druhé vítězství sezony 2019 F1 ve Velké ceně Ázerbajdžánu. Tým Mercedes tak už počtvrté obsadil první a druhé místo.
10:07, 26.05.
18:08, 25.05.
18:04, 25.05.
16:53, 24.05.
08:35, 21.05.
22:27, 13.05.
21:17, 13.05.
16:53, 12.05.