Hamilton dál nakročil k titulu (Poznámky k Velké ceně Japonska)

Hamilton získal v Suzuce 61. vítězství své kariéry a osmé vítězství letošní sezony po startu z pole position, zatímco Vettel, který startoval z druhé pozice, se začal hned po startu propadat dozadu.

Náznaky toho, že s Vettelovým vozem není všechno v pořádku, se objevily už na startovním roštu. Bylo vidět, že má otevřený kryt motoru, mechanici Ferrari kontrolovali možné problémy se svíčkou zapalování.

Verstappen po startu předjel svého týmového kolegu Daniela Ricciarda a v úvodním kole předjel ve vlásence Vettela. Ten potom ztratil další tři místa na rovině na začátku druhého kola.

Na chvilku vyjel safety car, poté co Carlos Sainz havaroval v 6. zatáčce. Vettel klesl na osmou pozici a potom mu ve 4. kole vysílačkou sdělili, aby odjel do depa a závod vzdal.

Hamilton v té době vedl s malým náskokem 1,3 s před Verstappenem, ale než dojel do 10. kola, vedl už o 2,8 s a potom po dalších pěti kolech o 4,1 s.

Verstappen zajel v 21. kole do boxu kvůli výměně super měkkých pneumatiky za měkké, Hamilton ho následoval v dalším kole. Mezera mezi nimi klesla na 1,8 s a do vedení se dostal Ricciardo.

Australský závodník udělal zastávku v 25. kole, do čela se dostal Valtteri Bottas, který vyjel na měkkých pneumatikách.

Bottas za sebou držel Hamiltona a umožnil Verstappenovi, aby se ke svému soupeři přiblížil na vzdálenost necelé sekundy, ale mezera opět vzrostla, když Bottas umožnil Hamiltonovi v 28. kole předjet v Casio Triangle a začal zdržovat Verstappena.

To trvalo do 30. kola, kdy Bottas zastavil v boxu pro super měkké pneumatiky. V té době už měl Verstappen na Hamiltona ztrátu 3,4 s. Podařilo se mu v dalších kolech mezeru zmenšit, rozdíl byl něco přes dvě sekundy, ale nedokázal držet stejně dobrou rychlost, dokud Hamiltonovi nezačal v 51. kole překážet Fernando Alonso.

To umožnilo Verstappenovi, aby se k Hamiltonovi přiblížil, na začátku posledního kola měl ztrátu 0,8 s, ale před ním byly další vozy a to Hamiltonovi pomohlo znovu ujet a nakonec zvítězil s rozdílem 1,2 s.

Pódium doplnil Ricciardo, do cíle dojel o 9,6 s za Hamiltonem a o 0,9 s před Bottasem, který ke konci závodu zajel několik nejrychlejších kol po sobě na super měkkých pneumatikách, ale k Ricciardovi se už nedokázal úplně těsně přiblížit.

Kimi Räikkönen skončil ve zbývajícím Ferrari na páté pozici, poté co v úvodním kole klesl až na 15. místo, když byl nucen vyjet v zatáčce ze stopy kvůli Nico Hülkenbergovi. Esteban Ocon a Sergio Pérez skončili na šesté a sedmé pozici. Ocon velmi rychle odstartoval a v úvodní fázi závodu jel dokonce na třetí pozici, poté co v úvodním kole předjel Ricciarda. V následujících kolech ho ale Ricciardo a Bottas odsunuli na pátou pozici.

Agresivním předjetím ke konci závodu v 1. zatáčce se Kevin Magnussen dostal na osmou pozici před Felipe Massu. Následoval ho i jeho týmový kolega Romain Grosjean a ukořistil deváté místo.

Hülkenberg také zajel do boxu dost pozdě a také jel v této skupině, ale zasekl se mu DRS, zůstal otevřený, takže byl nucen zajet do depa a závod předčasně ukončit.

Alonso zakončil domácí závod Hondy, dodavatele motorů pro tým McLaren, na 11. pozici. Jeho kolega Stoffel Vandoorne klesl dozadu už v prvním kole a do cíle dojel jako čtrnáctý.

Marcus Ericsson havaroval v osmém kole a závod nedokončil. Také Lance Stroll byl nucen závod ukončit předčasně, poté co mu v závěrečné fázi závodu zřejmě selhala pravá přední pneumatika, takže doklouzal na štěrk a ze závodu odstoupil.

Do konce sezony zbývají ještě čtyři Velké ceny a k dispozici je 100 bodů. Hamilton teď vede před Vettelem o 59 bodů, Bottas je jen o dalších 13 bodů za ním.

Hamilton dál nakročil k titulu (Poznámky k Velké ceně Japonska)Lewis Hamilton učinil další krok k získání letošního titulu mistra světa F1. V Japonsku zvítězil, poté co těsně porazil Maxe Verstappena. Jeho hlavní soupeř v boji o titul Sebastian Vettel závod nedokončil.
05:57, 21.10.
20:43, 20.10.
18:49, 20.10.
21:13, 11.10.
20:59, 08.10.
08:45, 08.10.
12:17, 07.10.
12:03, 07.10.