1. trénink v Rusku: Räikkönen, Bottas, Hamilton

Kimi Räikkönen se dostal do čela tabulky časů při prvním tréninku před Velkou cenou Ruska. Mercedes znovu zahájil svůj boj o titul na zrádném Autodromu Soči.

Na trati byla zpočátku nízká přilnavost, několik pilotů vyjelo během tréninku z trati, mezi nimi byl i Sebastian Vettel, který dostal hodiny v 16. zatáčce. Také Lewis Hamilton a Valtteri Bottas vyjeli z trati, když hledali hranice možností na kluzkém povrchu trati.

Nakonec se do čela dostal Räikkönen, což bylo značné zlepšení ve srovnání s Bahrajnem, kde musel kvůli technické závadě trénink předčasně ukončit.

Finský závodník zajel čas 1 min 36,074 s, byl jen o necelých pět setin sekundy rychlejší než Bottas. Hamilton byl o šest desetin sekundy za nimi.

Čtvrtý byl Max Verstappen, ale se ztrátou přes jednu sekundu. Jeho rychlé kolo bylo přerušeno, když se otočil do protisměru na výjezdu ze šikany.

Esteban Ocon se postaral o krátké vyvěšení červené vlajky, když mu z vozu odpadl kryt motoru - nebo tzv. žraločí ploutev -  na příjezdu k 2. zatáčce. Na trati zůstaly úlomky, které bylo nutno odklidit. K tomuto incidentu došlo právě v době, kdy tato úprava byla oficiálně zakázána na příštích verzích vozů F1. Už potřetí za sebou se při závodě stalo, že se z vozu ulomila právě tato „ploutev“ nebo křídlo ve tvaru T.

Domácí Daniil Kvjat se umístil na 11. pozici. Kevin Magnussen si zvykal na nový typ brzd týmu Haas (výrobce Carbon Industrie) a dostal se na solidní 12. místo.

Sedmnáctý Stoffel Vandoorne si stěžoval na chybějící výkon v závěru tréninku. Sergej Sirotkin, který doufal, že uspěje před domácími fanoušky, nemohl zajet rychlé kolo, protože se brzy po začátku u jeho vozu projevila technická závada.