F3 na Nürburgringu: Norris téměř bez soupeře
F3 na Nürburgringu: Norris téměř bez soupeře Texta foto: Roman Klemm

Víkend F3 v Německu znamenal pro juniora McLarenu Landa Norrise velký krok směrem titulu mistra. Vyhrál dva závody, zatímco konkurence zaspala.

Do předposledního podniku šampionátu na Nürburgringu se přihlásil letos nejvyšší počet účastníků. Trevor Carlin nechal debutovat špičkového jezdce Formule Renault, Sachu Fenestraze, u Fritse van Amersfoorta usedl do monopostu F3 poprvé Max Defourny, přicházející ze stejné třídy, a na voze stáje Motopark si to směl F3 poprvé vyzkoušet Rumun Petru Florescu.

1. závod: Exhibice talentu Landa Norrise v dešti

První mokrou kvalifikaci ovládl lídr celkového hodnocení, Lando Norris (Carlin). Za britským juniorem McLarenu se směli k prvnímu startu seřadit jeho krajané Jake Hughes (Hitech), Callum Ilott (Prema) a senzačně debutant Fenestraz. Francouz tak za sebou nechal mnohem zkušnější - Gunthera, Arona, Daruvalu a Mawsona. Pedro Piquet a Mick Schumacher zůstali i na Nürburgringu bledí, tak jako po většinu sezony, a zajeli jen nevýrazné 16. a 17. časy pole 22 vozů.

Pršelo i v sobotu dopoledne, při startu do prvního závodu víkendu. Poleman Norris ovšem i za takových podmínek prokázal pevné nervy a výbornou reakci. Po úvodní kombinaci zatáček vedl před Ilottem, Hughesem, Mazepinem a Fenestrazem a po prvním kole ostatním již ujel o 2,6 s!

Začátkem druhého kola kolidovali v boji o třetí místo Mazepin s Fenestrazem, zatímco Norris dále ujížděl Hughesovi. Po polovině závodu měl – navzdory jednomu vlastnímu ukluznutí mimo trať – obří náskok 11 sekund.

Tento náskok stewardové moudře a spravdedlivě nezničili ani po Piquetově začátečnické nehodě 8 minut před koncem: havarovaný vůz deprimovaného Brazilce odstranili za „Full Course Yellow“ a Safety Car nechali v boxu. Brit s velkou budoucností jasně vyhrál před Hughesem a Mawsonem, který celý závod s úspěchem hájil třetí místo před Ilottem. Čtvrtý dojel Japonec Makino, jenž na Nürburgringu ukázal nejlepší výkon sezony a ještě v posledním kole Ilotta předjel. Mick Schumacher se vyvaroval hrubých chyb a dojel alespoň osmý.

Norris se ovšem netěšil pouze z vlastního výborného výkonu – do karet mu hrály i výsledky jeho hlavních konkurentů v boji o titul: Joel Eriksson a Maxi Günther ztratili naděje na velké body strkanicemi prvního kola.

6 Jehan Daruvala 27 Dallara/Volkswagen 20 35:49,281 38,271

Na Nürburgringu bylo i v neděli chladno, přestalo ale pršet. Na start druhého závodu vílendu se v poledne postavili nejrychlejší kvalifikace v pořadí Hughes, Ilott, Norris, Makino, Habsburg a Aron. Němec Günther se ztrácel na 16. místě, Schumacher byl jen 20.

Zahřívacího kola využil zjevně nejlépe Hughes a dokázal se hned katapultovat do vedení před Ilottem a Norrisem. Ve druhém kole si jeho pronásledovatelé prohodili pozice. Hughes ovšem dokázal i proti Norrisovi dlouho držet dvousekundový náskok. Během závodu Norris svůj tlak a tempo zvýšil, krajan ve voze týmu Hitech ovšem vždy našel patřičnou odpověď a v cíli byl Jake Hughes o 0,539 s před Norrisem, který tímto výsledkem dále budoval své slibné bodové konto.
Třetí Ilott dojel se ztrátou 13 sekund na vítěze s Japoncem Makinem v závětří. Joel Eriksson získal jen dva body, zatímco Günther opět nebodoval vůbec – lepší výsledek si Norris ani nemohl přát...

6 Ferdinand Habsburg 62 Dallara/Volkswagen 26 35:53,309 16,196

Také pole-position třetího závodu patřila jezdci silné britské základny talentů. V neděli odpoledne směl vyrazit z prvního místa Callum Ilott. Za ním se na suchém startovním roštu seřadili vítězi obou předchozích závodů Norris s Hughesem, Aron, Zhou, Habsburg, Makino, Mawson a debutant Defourny. Günther a Eriksson, pro které Nürburgring v ohledu na celkový šampionát znamenal velký krok dozadu, startovali jen z beznadějných pozic 14 a 16.

Po zhasnutí červených světel se Angličané na špičce čistě seřadili v pořadí Ilott, Norris, Hughes, za nimi ovšem hned v první zatáčce Habsburg torpédoval Zhoua. Výsledkem byla neutralizace za Safety Carem.

Po ukončení této fáze neudržel Illot Norrise dlouho za sebou. A zatímco si Norris za pozdního svitu slunce pádil pro druhé vítězství víkendu, propadl se Ilott i za Hughese a dobrého Arona. Domácí Maximilian Günther zachraňoval 7. místem za Daruvalou a Neweyem, co se dalo, jeho bodový odstup (73) na lídra celkové tabulky Norrise se ovšem zdá být 6 závodů před koncem sezony beznadějný.

Mistrovství pokračuje za dva týdny na Red Bull Ringu.

21:17, 12.04.
2. Mugello - sobota - 2.závod 2. Mugello - sobota - 1.závod2. Mugello - pátek - tréning, kvalifikace
1. Hockenheim - neděle 1. Hockenheim - sobota1. Hockenheim - páteční trénink
1. Hockenheim - představení jezdců Oficiální testy ValencieRichard Phillip - kariéra Světový pohár Renault 3.5